Nowa galeria "Bezpieczny przejazd" - kampania edukacyjna została dodana do albumu fotograficznego
Dnia 25 października 2024r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Wudzynie uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pn. „Bezpieczny Przejazd”. Podczas prezentacji zaproszonego gościa – Ambasadora Bezpieczeństwa, dzieci zapoznały się z zasadami poruszania się w okolicach przejazdów kolejowych oraz znakami tj. Św. Krzyż, znak STOP oraz czerwone pulsujące światło. Dowiedziały się także, co to jest żółta naklejka, gdzie ją znajdziemy oraz jak pomaga w sytuacjach krytycznych.
Uczniowie otrzymali zeszyty edukacyjne „Podróżuj z Ambasadorką Bezpieczeństwa” lub kolorowanki "Przygody Drużyny Ambasadorów Bezpieczeństwa", odblaski albo długopisy.
To było bardzo ciekawe i wartościowe spotkanie.
Agnieszka Golińska
Kampania społeczna "Bezpieczny Przejazd" została zainicjowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w 2005 roku. Celem kampanii jest podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowo-drogowych oraz promowanie bezpiecznych zachowań w ich obrębie poprzez minimalizację liczby zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu ludzi.
Początkowo kampania była prowadzona pod hasłem „Bezpieczny przejazd zależy także od Ciebie” a jej ambasadorem był Krzysztof Hołowczyc (lata 2005 i 2006), następnie kampania zyskała nowe hasło „Zatrzymaj się i żyj!”, a ambasadorem został Tomasz Stockinger (2007 r.).
Od 2015 r. zmienił się przekaz kampanii, główny ciężar komunikacji przeniesiony został na edukację i kształtowanie mądrego i zgodnego z prawem zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych oraz wprowadzono hasło „Szlaban na ryzyko!”.
WAŻNE INFORMACJE:
-
Przez przejazdy kolejowe przechodzimy tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
-
NIGDY nie wjeżdżamy na przejazd kolejowy, gdy zaczynają zapalać się sygnały świetlne oraz gdy rogatki pozostają w ruchu.
-
Przed każdym rodzajem przejazdu kolejowego ZAWSZE zachowujemy szczególną ostrożność i zatrzymujemy pojazd w celach sprawdzenia możliwości przejazdu.
-
Na każdym przejeździe kolejowym lub na krzyżu św. Andrzeja znajduje się żółta naklejka z informacją o numerze przejazdu i numerach alarmowych.
-
Podczas utknięcia samochodu na przejeździe kolejowym, zamkniętych rogatek nie podnosimy, a wypychamy do przodu lub wyłamujemy i jak najszybciej opuszczamy przejazd kolejowy, zgłaszając ten fakt na numer alarmowy podany na „żółtej naklejce”.