• Regulamin Szkolnego Koła Wolontariatu

Regulamin Szkolnego Koła Wolontariatu (SKW)

w Szkole Podstawowej w Wudzynie

I.      Postanowienia ogólne

1.     Wolontariat – to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych.

Wolontariusz – osoba pracująca na zasadzie wolontariatu.

2.     Cechy wolontariusza:

·        dużo optymizmu i chęci do działania,

·        motywacja do niesienia pomocy potrzebującym,

·        umiejętność gospodarowania czasu,

·        odwaga, empatia i otwartość,

·        odpowiedzialność, wrażliwość, systematyczność,

·        kultura osobista.

3.     Szkolne Koło Wolontariusza jest inicjatywą młodzieży, skierowaną do ludzi młodych, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.

4.     Szkolne Koło Wolontariatu jest wspólnotą całkowicie nieodpłatną i otwartą na wszystkich, którzy chcą pomagać innym.

5.     Szkolne Koło Wolontariatu swoją działalność opiera na Ustawie z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z dnia 29 maja 2003r.)

II.      Prawa i obowiązki członków

1.     Członkami Koła może być uczeń Szkoły Podstawowej, który respektuje zasady:

·        osobistej pracy nad własnym rozwojem,

·        zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy,

·        troski o los słabszych,

·        prawdy, przyjaźni, życzliwości.

2.     Członkowie SKW mogą podejmować pracę w wymiarze nieutrudniającym naukę i pomoc w domu.

3.     Niepełnoletni członkowie Koła muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców na działanie w SKW.

4.     Członkowie Koła uczestniczą aktywnie w systematycznych spotkaniach, na których ustalany jest profil działań.

5.     Na koniec semestru członkowie składają indywidualne sprawozdanie ze swojego wkładu w działanie SKW.

III.      Cele i sposoby działania

1.     Celem Koła Wolontariatu jest zaangażowanie ludzi młodych do świadomej, dobrowolnej i nieodpłatnej pomocy innym oraz zapoznanie z ideą wolontariatu.

2.     Rozwijanie wśród młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących, pomocy, otwartości, wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości i bezinteresowności.

3.     Wolontariat ma na celu aktywne działanie w obszarze pomocy koleżeńskiej, społecznej, życia kulturalnego i środowiska naturalnego.

4.     Celem jest wypracowanie systemu włączania młodzieży do działań o charakterze wolontariackim oraz wykorzystanie ich umiejętności i zapału w pracach na rzecz szkoły i środowiska szkolnego.

5.     Przygotowanie uczniów gimnazjum do podejmowania działań wolontariackich na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego.

6.     Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.

7.     Promocja idei wolontariatu w szkole.

8.     Prowadzenie warsztatów, szkoleń i cyklicznych spotkań wolontariuszy.

9.     Angażowanie się do obsługi jednorazowych imprez o charakterze charytatywnym

10.   Kształtowanie umiejętności działania zespołowego.

11.   Angażowanie ludzi młodych do działań w wolontariacie może odbywać się poprzez:

·        wzajemne kontakty przyjacielskie i rówieśnicze,

·        organizowanie spotkań informacyjnych o Kole Wolontariusza, przekazywanie informacji o działalności Koła za pośrednictwem np. gazety lokalnej oraz szkolnej strony internetowej,

·        przygotowanie gazetek tematycznych,

·        popularyzowanie idei wolontariatu w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza (5 grudnia, który został ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ z lipca 1997 r.)

12.Miejscem organizacji działania wolontariatu jest Gimnazjum Publiczne w Wudzynie.

ZARZĄDZENIE KUJAWSKO-POMORSKIEGO KURATORA OŚWIATY
          z dnia 28 lutego 2008 r.
          (skrót)

O przyjęciu kandydatów do klasy pierwszej szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum decydują kryteria zawarte w statucie szkoły, uwzględniające: osiągnięcia sportowe lub artystyczne, co najmniej na szczeblu powiatowym albo wolontariat. Za jedno z wymienionych powyżej osiągnięć uczeń otrzyma dodatkowo 5 punktów.

Wolontariat
          rozumiany jest jako systematyczna, (co najmniej w okresie rocznym), udokumentowana działalność wykonywana ochotniczo i bez wynagrodzenia, np. aktywna współpraca z domem dziecka, hospicjum, schroniskiem dla zwierząt, organizacjami charytatywnymi itp.

Oryginał dyplomu uzyskanego za osiągnięcia sportowe lub dokumentu o działalności w wolontariacie, należy przedstawić w szkole pierwszego wyboru.

- Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Iwona Michałek