• Pedagog szkolny

Środa                          8.45-9.45

Piątek                         10.45-13.30

Godzina dla rodzica - piątek w godz. 9.45-10.45

Zadania pedagoga specjalnego zostały opisane w Rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 lipca 2022 r. w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych.

Jego rola polega na:

• współpracy z zespołem mającym opracować dokumentację dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
          • współpracy z nauczycielami, wychowawcami i innymi specjalistami pracującymi w szkole, a także rodzicami i uczniami w celu:
          • rekomendowania dyrektorowi działań w zakresie zapewniania pełnego uczestnictwa uczniów ze specjalnymi potrzebami w życiu szkoły,
          • diagnozowania indywidualnych możliwości, potrzeb w celu określenia mocnych stron, predyspozycji  a także przyczyn niepowodzeń edukacyjnych wśród uczniów.
          • wspieraniu nauczycieli w doborze form, metod pracy, określaniu potrzeb uczniów i ich mocnych stron;
          • udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, rodzicom i nauczycielom;
          • współpracy z podmiotami i innymi instytucjami działającymi na rzecz dziecka i rodziny.

Kiedy zgłosić się do pedagoga specjalnego?

• kiedy masz problemy z nauką;
          • kiedy potrzebujesz pomocy, dodatkowego sprzętu specjalistycznego czy specjalnych warunków niezbędnych do efektywnej nauki, m.in. likwidacji barier uniemożliwiających osiąganie dobrych rezultatów w szkole ;
          • kiedy masz trudności w radzeniu sobie w różnych sytuacjach społecznych, nawiązywaniu relacji rówieśniczych, itd.;
          • kiedy masz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
          • kiedy masz wątpliwości, potrzebujesz porady, wsparcia czy konsultacji.