Pierwsza szkoła elementarna powstała w Wudzynie w roku 1819. Zajęcia prowadził jeden nauczyciel i początkowo odbywały się one na plebani. Pierwszym nauczycielem został Fryderyk Konopka. W zaborze pruskim był obowiązek uczęszczania młodzieży do szkoły - kto nie wywiązywał się z niego, jego rodzice byli karani finansowo. Uczniowie uczyli się: języka polskiego, języka niemieckiego, rachunków, śpiewu, rysowania, natury, geografii, historii, prac ręcznych i religii. W roku szkolnym 1868/69 do szkoły w Wudzynie uczęszczało 37 chłopców i 33 dziewczynki, a na przykład w roku szkolnym 1904/1905 63 chłopców i 63 dziewczynki (6 ewangelików i 120 katolików).

Zajęcia były prowadzone w systemie zimowym od 1 kwietnia do końca  marca następnego roku.

W roku 1906 został zbudowany nowy budynek szkolny (patrz zdjęcie) z 2 klasami i mieszkaniem na piętrze dla drugiego nauczyciela. Pierwszym pedagogiem w nowo wybudowanej szkole został Aleksander Jezierski.

W dniach od 22 października 1906r. do 31 stycznia 1907r. uczniowie brali udział w strajku szkolnym. Byli bici za to, że nie odpowiadali na lekcji religii w języku niemieckim. W roku 1920 do obwodu szkolnego Wudzyn należały następujące miejscowości: Wudzyn, Wudzynek i Karolewo.

Od 1929r. nastąpiła zmiana obwodu gminy szkolnej, odeszło Karolewo i Kłaczkowo a do Wudzyna dołączono Aleksadrowo (Leśniczówka).

15 stycznia 1937r. Rada Szkolna Powiatowa wyraziła zgodę na zorganizowanie w roku szkolnym 1937/38 w Wudzynie Szkoły Powszechnej II stopnia. Pierwszym kierownikiem został Leon Dymek, który piastował tą funkcję do roku 1960.

Obecnie w Wudzynie istnieje Szkoła Podstawowa. W budynku mieści się 10 sal lekcyjnych, biblioteka, świetlica i stołówka oraz sala gimnastyczna. Szkoła nosi imię porucznika Wacława Tarnowskiego. Szkoła nasza uczestniczyła między innymi w programie naukowym pod patronatem Politechniki Gdańskiej pt. „Za rękę z Einsteinem”. Dyrektorem szkoły od roku 2008 jest Dariusz Deręgowski.